Každý, kdo někdy skládal jakoukoliv zkoušku jistě uzná, že zkouškové období nebo příprava na státní závěrečné zkoušky je jedna z nejvíc stresujících částí studentova života. V tomto článku tedy uvedeme několik tipů, které mohou pomoci na zkoušky vyzrát.
1. Zodpovědná příprava
Spousta studentů chodí na zkoušku jen „zkusit štěstí“. Některým to sice vyjde, ale ruku na srdce, kolik to je případů. Takový student si spíše tímto stylem si jen prodlužují zkouškové období, protože některé zkoušky musí opakovat, čímž se dostává do ještě většího časového presu a také k demotivaci.
2. Motivace
A právě motivace je dalším důležitým kamenem k úspěšnému učení. Je jedno, jakou motivaci si zvolíte, může se jednat o motivaci více vzdálenou (obdiv okolí, rodičů po úspěšné zkoušce, vidina dlouhých prázdnin) nebo motivaci pomáhající přímo při učení (když dodělám tuhle otázku, půjdu ven, dám si něco dobrého. Motivaci prostě pomáhá v jakékoli formě.
3. Učení samotné
Nejdůležitější a základním krokem úspěšné přípravy je tvorba harmonogramu, pro ten je důležité, aby byl harmonogram splnitelný. Pokud si dáte moc veliké cíle, nebude je plnit, budete nemotivováni a splníte vlastně mnohem méně, než pokud si naplánujete věci splnitelné. Dále pokud máte dost času, je nelepší začít shromažďováním materiálů a tvorbou učební strategie. Každý se učí jiným způsobem a najít ten nejlepší přeci jen nějaký čas zabere.
4. Ve dvou
Že se to ve dvou lépe táhne, platí i během učení. Pokud se učíte s někým s oboru, je nejlepší „hrát si“ na zkoušejícího a zkoušeného. Pokud je k dispozici jen neznalý kamarád či rodič, nejlépe je mu učení vykládat, člověk si tak ujasní, co umí a co mu není úplně jasné.
5. Všude samé poznámky
Úplně nejlepší je napsat si poznámky všude, kde během dne spočine váš zrak, tedy v obývacím pokoji, kuchyni, koupelně, prostě kdekoliv, kde máte na stěně trochu místa.
|